Ürdün Kültür Turu

vizesiz

ÜRDÜN KÜLTÜR TURU 23 – 28.02.2014

Petra –Wadi Rum – Amman- Ölü Deniz (Lud Gölü)- Jerash –Karak-Madaba-Mount Nebo-Um Quais

TUR PROGRAMI

23.02.2014 / İSTANBUL - AKABE (Pazar):
THY 818 İST/ AQJ saat 00:35 kalkış, Akabe’ye saat 03:00 iniş yapıyoruz. Giriş işlemlerinin tamamlanması sonrası alanda bizi bekleyen aracımızla, 1 saat uzaklıkta bulunan Wadi Rum (Wadi Ramm), Ürdün‘ün en büyük vadisine ulaşıyoruz. UNESCO koruma listesinde yer alan Wadi Rum 720 kilometrekare alanı kumtaşı ve granit kayaların oluşturduğu kocaman tepelerden oluşur. Tepelerin yükseklikleri 1800 mt kadar ulaşıyor. Tamamı kurak olan bu alan oldukça ince çöl kumları ile kaplı. Çölde muhteşem güneş doğuşunu yaşadıktan sonra, bedevi çadırında beraber kahvaltı yapıp, maceraya başlıyoruz. 4x4 jeep safari çöl turuna çıkıyoruz. Duraklarımızdan biride Lawrence’nin çadırlardan oluşan müzesi, kocaman taşlarda Lawrence’nin slüeti ile Ürdün’ün kuruluşunu sembolize eden yontular. Lawrence; 1916 - 1918 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu'na karşı yürütülen arap ayaklanmasında, Birleşik Krallık irtibat subayı olarak aldığı görev nedeniyle Arabistanlı Lawrence olarak tanınmış. Çölü doya doya yaşadıktan sonra, bedevi çadırında, mırra kahvemizi içip Petra’ya yolculuk. Saat 17:00 civarı güzel Otelimize giriş - akşam yemeği 2 geceleme – PETRA. www.guesthouse-petra.com

24.02.2014 PETRA Dünyanın yeni Yedi Harikası'ndan biri- (Pazartesi):
Otelimizde yapacağımız kahvaltı sonrası Petra antik kentine giriş yapıyoruz. Geçmişten günümüze kalan en etkileyici ve görkemli, 1985 tarihinde UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası listesine dahil edilmiş olan Petra kentine tüm günümüzü ayırıyoruz. Dünya miraslarından birisi olan Vadi Musa' da bulunan Salih (as)ın kavminin helak olduğu belde olarak ta bilinen Petra Antik Kentini gezmeye başlıyoruz. Devasa kayalara nakış nakış işlenen bir antik şehir olan Petra, Ortadoğu'nun en görülmeye değer turistik bölgesi olarak kabul edilmektedir. Hazine Binası, Saray, Kraliyet Mezarlığı, Meclis Binası, Sütunlu Cadde ve Amfi Tiyatro burada göreceğimiz başlıca yerler arasında. Petra birçok tanınmış sinema filmlerine de sahne olmuştur; Indiana Jones- Mumya geri dönüyor- Transformens bunlardan bazıları. Geceleme www.guesthouse-petra.com

25.02.2014 SHOBEQ-KARAK–MADABA- NEBO DAĞI- AMMAN (Salı):
Kahvaltı sonrası Shobeq kalesine ulaşıyoruz. Orta çağın görkemli kalelerinden biri, kral Baldwin- birinci haçlı seferinde 1115 tarihinde yaptırılmıştır.Takiben Karak Kalesine hareket ve kalenin gezilmesi. Deniz seviyesinden 900 metre yükseklikteki, Haçlı seferleri sırasında Reynald de Chatillon tarafından, daha sonra Selahattin Eyyubi, Memlükler ve Osmanlı İmparatorluğu tarafından kullanılmıştır. Karak kalesinin Haçlı seferlerindeki önemi “Kingdomof Heaven” – “Cennet Krallığı” filminde anlatılmaktadır. Tur öncesi bu filmi izlemeniz tavsiye edilir. Daha sonra Madaba şehrine hareket. Şehre ulaşım ve 6. yüzyıl St. George Ortodoks kilisesi gezisi. Kiliseyi özel kılan, tabanındaki 6. yüzyıldan kalma Kudüs ve civardaki diğer kutsal yerleri gösteren mozaik haritadır. Nebo Dağı, inanışa göre, Hz. Musa’nın kavmine vaat edilmiş toprakları gösterdikten sonra öldüğü ve mezarının bulunduğu dağdır. Dağ 4. Yüzyıldan kalma olan ve Hz. Musa'nın adına inşa edilmiş bir kilise vardır. Saat 17:00 civarı başkent Amman’a ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve geceleme Amman’da ki otelimizde.

26.02.2014 SALT – ER RABAD – UM QUAIS – JERASH –AMMAN (Çarşamba):
Kahvaltı sonrası Amman civarında bulunan Yuşa (as) ziyareti, 300 şehidimizin olduğu Salt Türk şehitliği ziyaretinden sonra, er-Rabada diye bilinen Selahattin Kalesi geziliyor. Ardından Um Qais 'e gidiyoruz. Burası Ürdün' ün en iyi manzarasına sahip yer diyebiliriz, bir tarafta Suriye Golan tepeleri, bir tarafta İsrail Galiee Denizi yer alıyor. Tüm kuzey Ürdün Vadisi 'ni görmeniz mümkün. Roma döneminin en önemli kalıntılarından biri olan ve günümüze kadar çok iyi korunan Jerash şehrini gezmeye başlıyoruz. Hıristiyanlar tarafından kutsal bölge olan yeşillikler içinde yer alan Gilead vadisinde kurulan şehir Ürdün 'ün kuzeyinde yer alan antik Roma kentlerinden birisidir. Antik kalıntılar, tapınaklar, tiyatrolar, yerleşim bölgeleri ile Jerashsizleri Roma dönemine götürecektir. Jerash gezimizin ardından tekrar Amman’daki otelimize ulaşıyoruz.

27.02.2014 AMMAN - ÖLÜ DENİZ – AKABE (Perşembe) :
Kahvaltının ardından Amman şehrini gezmeye başlıyoruz. Amman Ortadoğu'nun en modern şehirlerinden biridir. Tarihi merkezde yerel yemekler yiyebileceğiniz restoranlar, hediyelik alış veriş yerleri, camiler - kiliseler bir arada bulunmaktadır. Yeni merkez diye adlandırabileceğimiz bölümde de uluslararası restoranlar, barlar, gece kulüpleri ve ünlü markaların mağazaları bulunur. Geleneksel ve modern yaşam tarzını bir arada görmek ilginç olacaktır. Öğleden sonra, dünyanın en alçak noktası ve Lut kavminin helak olduğu mekân olan Ölü Deniz’e hareket ediyoruz. Deniz seviyesinden 400 m. aşağıda olan ve yoğun minerallerden dolayı içerisinde hiçbir canlının yaşamadığı bu ilginç gölü izliyoruz. Cilde gençlik veren özelliği nedeniyle çamuru kozmetik firmalarınca tüm dünyada pazarlanan Ölüdeniz‘in görülmesi. Dead Sea Spa hotel www.dssh.jo tesisinde denize girme ve sahilde dinlenme imkanı. Otelde akşam yemeği ardından, İstanbul’a uçuşumuz için saat 22:00 civarı özel aracımız ile 3 saat yolculuk ardından Akabe’ye ulaşıyoruz.

28.02.2014 AKABE – İSTANBUL (Cuma) :
uçuşumuz TK 819 AQJ-IST ile saat 04:00 kalkış ve 06:30 İstanbul’a iniş.

GEZİ ÜCRETİ: 10 kişiden itibaren tur gerçekleşir,
10 kişilik gurupta kişi başı çift yataklı odada € 890, -
Tek kişilik odada 1 kişi fark € 150,-


Rezervasyon ve Ödeme :
20.01.2014 tarihine kadar rezervasyon gerçekleşip € 300,- ön ödeme.
Kalan bakiye 10.02.2014 tarihine kadar nakit veya havale yolu ile yapılmalıdır.

Ücrete Dahil Olan Hizmetler:

 • THY ile İstanbul – Aqabe– İstanbul ekonomi sınıfı uçak bileti
 • Havalimanı vergileri (şu an 223 USD’dir, kesin vergi tutarı bilet kesim aşamasında belirlenecek olup artış olması halinde güncelleme fiyata yansıtılacaktır.)
 • tur güzergahı boyunca özel araç ile ulaşım
 • Yerel şartlara göre 4 gece 4 yıldızlı otellerde konaklama
 • 5x kahvaltı
 • 5x akşam yemeği
 • 1. ve 4. gün öğlen yemekleri
 • 4x4 jeep safari 3 saat çöl gezisi
 • Gezi programında belirtilen tüm müze girişleri
 • 20 kg bagaj taşıma hakkı
 • Tur boyunca yerel rehberlik hizmeti
 • Zorunlu seyahat sigortası
 • Bahşişler rehber ve şoför
 • Kdv

Tur lideriniz: Sevgi Aras


Ücrete Dahil Olmayanlar:

 • yurt dışı çıkış vergi pulu
 • 2. – 3. ve 5. gün öğlen yemekleri
 • fazla bagaj ücreti
 • Tüm içecekler
 • Kişisel harcamalar

Vize bilgileri :

 • Vizesiz, en az 6 aylık geçerli pasaport,
 • T.C. vatandaşlarına kapıda vize uygulamasına başlanmıştır,ülke girişinde vize verilecektir.
 • en az 1 boş vize sayfası olması gereklidir.